Co warto wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty?

Finanse i ubezpieczenia

19-08-2020

W dzisiejszych czasach instrumenty bezgotówkowe coraz częściej zastępują pieniądze w papierowej postaci. Bez wątpienia ma na to wpływ duży postęp technologiczny. Obecnie dość szczególną formą wirtualnej waluty jest tak zwana kryptowaluta, czyli wirtualny pieniądz, który nie posiada swojej fizycznej formy.

Kryptowaluta, co to takiego?

Kryptowalutą nazywamy rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii. Informacje o stanie posiadanie przechowywane są w umownych jednostkach. Transakcje z wykorzystaniem kryptowalut odbywają się bezpośrednio pomiędzy stronami, które dzięki odpowiednim kluczom szyfrującym mają do nich pełny wgląd. Obecnie wiele osób interesuje się inwestycjami w kryptowaluty ze względu na stopy zwrotu, jakie są one w stanie wygenerować.

Co warto wiedzieć o inwestowaniu w kryptowaluty?

O czym warto pamiętać zanim zainwestujemy w kryptowaluty?

Jeżeli zastanawiamy się czy inwestowanie w kryptowaluty się opłaca to powinniśmy pamiętać o tym, że wiąże się ono z ryzykiem. I mowa tu nie tylko o standardowym ryzyku, które zależy od kursu kryptowaluty, ale także o ryzyku zagubienia prywatnych kluczy do portfela czy też ustalonego hasła mnemonicznego. W takiej sytuacji nie możemy, bowiem liczyć na pomoc instytucji, która pomogłaby nam odzyskać utracone dane, ponieważ takiej instytucji w tym przypadku nie ma. Uważajmy również na szkodliwe oprogramowanie w komputerze, jeżeli w nieodpowiedni sposób przechowujemy nasze środki możemy je stracić, chociażby w sytuacji, w której padamy ofiarą ataków hackerskich. Decydując się na inwestycje w kryptowaluty dobrze jest najpierw zrobić wstępne rozeznanie, z jakich giełd i kantorów warto korzystać. W tym celu można zapoznać się z opiniami użytkowników. Bardzo istotnym elementem w inwestycjach w kryptowaluty jest również dywersyfikacja portfela. Wybierając różne aktywa i projekty w przypadku nietrafionej inwestycji jesteśmy w stanie uzyskać zyski na innych. Warto również pamiętać o tym, aby informacje o projektach kryptowalutowych czerpać z tak zwanych białych ksiąg, w których dostępna jest pełna specyfikacja techniczna.

Podobne artykuły