Jakie istnieją rodzaje sprężarek i jak one działają?

Rozwiązania dla firm

03-06-2021

Nie ma co się oszukiwać, że sprężarka to urządzenie występujące niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Spotkać możemy ją zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w bardziej zaawansowanych instalacjach w przemyśle. Najprostszym przykładem zastosowania kompresora jest chociażby pompowanie kół w naszych samochodach.  

Zasada działania sprężarki opiera się, jak sama nazwa mówi na sprężaniu powietrza. Sprężanie może odbywać się na wiele sposobów, lecz głównie polega na zwiększeniu ciśnienia poprzez zmniejszenie objętości bądź wprowadzaniu dużej ilości powietrza do szczelnego zbiornika, powodującego jego ściskanie. Typów kompresorów jest naprawdę wiele, a ich budowa zależy głównie od stosowania. 

Sprężarki tłokowe 

Działanie tego typu sprężarek jest najprostsze do wytłumaczenia. Zasadą jest praca tłoka, umieszczonego w zbiorniku ciśnieniowym. Praca odbywa się podobnie do pracy silnika samochodowego. Tłok przemieszcza się do góry odsłaniając tym samym wlot ssawny, do którego trafia powietrze. Następnie wlot ten zostaje zatkany, a powietrze jest “zgniatane” przez tłok, co powoduje wzrost jego ciśnienia. Na samym końcu otwierany zostaje wylot, z którego otrzymujemy już gotowe, sprężone powietrze.  

Ze sprężarki tłokowej możemy średnio wycisnąć około 6 barów. Wszystko oczywiście zależy od mocy znamionowej ssania, która jest wyznaczana przez producenta. Sprężarki te stosuje się głównie w celach prywatnych i nie ma ich w przemyśle. Ich zdecydowaną zaletą jest niski koszt zarówno kupna, jak i eksploatacji.  

Jakie istnieją rodzaje sprężarek i jak one działają?

Sprężarki śrubowe 

Ten rodzaj z kolei służy już do tworzenia bardziej zaawansowanych operacji, lecz coraz częściej spotyka się sprężarki śrubowe w mniejszych formach służące do domowych czynności. Zasada ich działania jest również bardzo prosta i także opiera się na podstawie wyporu sprężonego powietrza. 

Cały osprzęt składa się ze zbiornika, w którym znajdują się dwie śruby umieszczone na prowadnicach. Jeden wirnik oznaczany jest jako bierny, a drugi jako czynny. Cały proces polega na obracaniu się dwóch śrub w odwrotnych względem siebie kierunkach. Tak, jak w przypadku kompresora tłokowego, posiadamy króciec wlotowy i wylotowy. Tym pierwszym powietrze zasysane jest do zbiornika, natomiast drugim wypuszczane jest już to z wysokim ciśnieniem.  

Koszty zakupu kompresora śrubowego wcale nie są duże, a serwis sprężarek jest bardzo prosty i niedrogi. Patrząc z perspektywy konstrukcji, w urządzeniach tych znajduje się niewiele elementów, więc w przypadku ewentualnej usterki, łatwo można zdiagnozować problem. 

Sprężarki odśrodkowe 

Warto zaznaczyć, że ten rodzaj kompresora różni się nieco zasadą działania od wyżej wymienionych. Dwa poprzednie przykłady wypuszczają sprężone powietrze na skutek zmniejszenia objętości zbiornika. Sprężarka odśrodkowa gwarantuje nam wysokie ciśnienie powietrza, powstałe w procesie zwiększenia jego prędkości. 

W tym typie urządzeń również znaleźć możemy wirnik, jednak jest to wirnik rotacyjny. Dynamicznie kręci się on względem własnej osi w miejscu zasysania powietrza, co sprawia, że prędkość danego czynnika gwałtownie wzrasta. To zjawisko powoduje, że automatycznie podnosimy ciśnienie. Kompresory odśrodkowe są w stanie pracować praktycznie bez przerwy, przez co stosuje się je głównie w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych.  

Podobne artykuły