W obliczu trwającej pandemii, która uderzyła w każdy aspekt ludzkiego życia, wdrożono zmiany w miejscach pracy. Choć praca zdalna znana była już dużo wcześniej i nierzadko stosowana, to w tych trudnych czasach wykonuje się ją w wielu zawodach. Jak każde rozwiązanie i to ma swoje zalety oraz wady. Warto się z nimi zapoznać.
Zalety pracy zdalnej
Generalnie pracę zdalną może wykonywać każdy, oczywiście jeżeli zajmowane stanowisko na to pozwala. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby wykonujące typowe prace biurowe. Home office wymaga od nich stałego łącza internetowego oraz urządzenie odpowiedniego miejsca pracy. Taki model pracy jest idealnym wyjściem dla introwertyków, którzy najlepiej czują się we własnym towarzystwie, wręcz unikają innych ludzi. Pracownik z całą pewnością może łatwo wskazać wiele zalet, które się z tym wiążą. Na samym początku nasuwają się niezależność oraz poczucie wolności. Brak jest bezpośredniego zwierzchnictwa nad wykonywanymi zadaniami. Dlatego wyłącznie od pracownika zależy wówczas, jak rozplanuje swój czas. Najważniejsze jest to, by wszystkie obowiązki zostały należycie wykonane. Ponadto oszczędza się czas na dojazdy i środki, które są wydawane na ten cel.
Główne wady związane z pracą zdalną
Tak zwane dusze towarzystwa z całą pewnością odczują wpływ pracy zdalnej na kondycję psychiczną. Odbierany jest wówczas stały kontakt ze współpracownikami. Dodatkowo, w większości przypadków pracownicy mają dzieci. Te, korzystając z obecności rodzica skutecznie rozpraszają go i uniemożliwiają spokojne świadczenie pracy. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego jest skutecznie utrudnianie. W niektórych przypadkach nawet staje się niemożliwe. Home office to także prawdziwe wyzwanie dla tych, którzy mają trudności z zaplanowaniem własnego czasu. Początkowo może objawiać się to chaosem, lecz z biegiem czasu z pewnością każdy będzie mógł się przyzwyczaić. Przy efektywnym wykonywaniu pracy zdalnej pojawia się jeszcze jeden niezbędny czynnik – motywacja. Tej również nierzadko brakuje.