Zastosowanie i produkcja profili z tworzyw sztucznych – co wyróżnia je na tle innych?

Rozwiązania dla firm

31-07-2023

Rozwój technologii w ostatnich dekadach doprowadził do wynalezienia metod produkcji różnego rodzaju profili, przydatnych w wielu sektorach współczesnego przemysłu. Możliwość tworzenia dowolnych kształtów miała ogromny wpływ na estetykę, ale i funkcjonalność wielu konstrukcji. Dziś wiemy, że to właśnie obecność profili z tworzyw sztucznych dała wielu firmom opcję do wkroczenia na nowy poziom w zakresie tworzonych przez siebie rozwiązań.

Okazuje się, iż produkcja takiego asortymentu nie jest niczym trudnym, a odznacza ją niezwykle wysoka efektywność. W poniższym artykule postaramy się opisać proces ekstruzji, a dodatkowo wymienimy niektóre tworzywa, brane pod uwagę w kontekście produkcji. Zapraszamy!

Czym jest ekstruzja i jak wygląda proces produkcji profili?

Wszystkie profile z tworzyw sztucznych wykonywane są poprzez metodę wytłaczania. Mówiąc bardziej fachowo, taki proces nazywany jest ekstruzją i wbrew swojej niekoniecznie przyjaznej nazwie – nie jest tak straszny, jak się wydaje. Do stworzenia takiego produktu potrzeba oczywiście odpowiedniego materiału w formie półpłynnej. Wysyła się go pod odpowiednim ciśnieniem i temperaturą do tzw. głowicy formującej. To przedmiot, który w większości przypadków bywa indywidualnie wykonanym na życzenie klienta. Można powiedzieć, iż jest to szablon pola przekroju profilu, przez który tworzywo przeciska się, zyskując tym samym pożądany kształt. Warto jednak wspomnieć dodatkowo o kalibratorach – sprzętach mających na celu poprawę niedociągnięć wynikających z przejścia przez głowicę.

Sam proces ekstruzji jest niebywale przydatny chociażby ze względu na możliwość tworzenia produktów o nieograniczonej długości. Dlatego też, to właśnie tę metodę wykonawcy polecają najczęściej i korzystają z niej w największym stopniu.

Zastosowanie i produkcja profili z tworzyw sztucznych – co wyróżnia je na tle innych?

Tworzywa do produkcji profili z tworzyw sztucznych

Przez głowicę przecisnąć można teoretycznie każdy materiał. Problem w tym, że tylko niewielki procent z nich będzie w stanie odpowiednio zareagować i przybrać trwały kształt po zaschnięciu. Mowa tutaj o termoplastach, które pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swój stan skupienia na półpłynny. Po umieszczeniu ich w warunkach pokojowych zastygają, pozostawiając nadaną im w całym procesie formę. W kontekście samych tworzyw, najczęściej zdołamy spotkać na swojej drodze profile pvc, czyli te wykonane z polichlorku winylu. Innymi materiałami stosowanymi na równi bądź nieco rzadziej są: polipropylen, polistyren, polietylen. Wszystkie te produkty mają właściwości termoplastyczne i przybierają doskonałe parametry wytrzymałościowe po zaschnięciu.

Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych

Profile z tworzyw sztucznych mają swoje zastosowanie chociażby w budownictwie. Świetnie spisują się tam w kontekście listew przypodłogowych czy pokryw na natynkową instalację elektryczną. Równie często występują też w inżynierii sanitarnej, branży energetycznej czy chłodniczej. Przez wzgląd na swoje zaawansowane właściwości i możliwość stworzenia różnorodnych rodzajów, dziś uznaje się je za jedne z najbardziej pożądanych produktów w przemyśle.

Podobne artykuły