Kilka zasad skutecznego oszczędzania

Finanse i ubezpieczenia

28-08-2020

Oszczędzanie to wbrew pozorom trudne zadanie, jednak warto podjąć się tego wyzwania możliwie najwcześniej. Z czasem staje się to zdrowym nawykiem i z całą pewnością zaprocentuje na przyszłość. Zapas gotówki może być potrzebny w każdej chwili, nie warto więc ryzykować ewentualnego zadłużania się u rodziny lub znajomych. Zyskanie niezależności finansowej ma same dobre strony.

Kilka zasad skutecznego oszczędzania

Jak nauczyć się oszczędzać?

Zapewne każdy z nas często spotyka się z sytuacją, w której z zakupów otrzymujemy resztę. Tak zwane drobne warto odkładać w osobne miejsce. Nieistotny jest nominał, liczy się fakt, iż nie odczuwamy braku drobnych kwot, natomiast po kilku tygodniach odkrywamy, że oszczędności rosną. Tym samym zapobiegamy wydawaniu 2, czy 5 zł na całkowicie zbędne produkty. Takie jak słodycze, alkohol, czy używki. Okazuje się, że wcale nie potrzebujemy tych rzeczy do codziennego funkcjonowania. Ten rodzaj domowej lokaty może być przydatny na przykład na rodzinne wakacje, obciążenie budżetu nie będzie tak odczuwalne jak do tej pory.

Oszczędności w bankach

Dość duża część społeczeństwa zakłada rachunki oszczędnościowe w bankach. Niektóre z nich wprowadzają skuteczny sposób na odkładanie funduszy. Mianowicie kwoty, które klienci przekazują w ramach płatności internetowych zaokrąglane są do 10 zł. Różnica jest przekazywana na powiązane z głównym konto oszczędnościowe. Ten sposób wymaga jednak szczegółowej i regularnej kontroli. Kolejnym sposobem na wygenerowanie oszczędności jest likwidacja wszelkich obciążających nasz budżet kart debetowych i kredytowych. Pokusa nadmiernego wydawania pieniędzy bez potrzeby znika wówczas na dobre. Warto także przyjrzeć się opłatom za media, a właściwie znalezienia ewentualnych możliwości zaoszczędzania na nich. Przykładowo pakiet płatnej, kodowanej telewizji. Czy rzeczywiście jest on potrzebny? Może jednak na tyle rzadko z niego korzystamy, że lepiej jest z niego zrezygnować. Ostatnim sposobem – bardzo skutecznym – jest codzienne planowanie budżetu. Sprawdzi się tutaj przede wszystkim robienie listy przed każdymi zakupami.

Podobne artykuły