Serwis kompresorów i wszystko, co należy o nim wiedzieć

Rozwiązania dla firm

07-07-2022

Każda maszyna wymaga nadzoru technicznego. Chodzi tutaj o kontrolę właściwych parametrów pracy, poprzez sprawdzanie stanu poszczególnych części, po naprawy i modyfikacje urządzeń. W przypadku kompresorów odpowiada za to serwis sprężarek. Co warto wiedzieć na temat serwisowania urządzeń tego typu?

Serwis sprężarek, czyli czego?

Być może nie każdy wie, czym konkretnie jest sprężarka. Tym samym ciężko będzie mu zrozumieć, czym zajmuje się serwis sprężarek. Powinniśmy zatem przynajmniej pokrótce wyjaśnić tę kwestię. Otóż sprężarka to inaczej kompresor, a więc urządzenie silnikowe, wykonujące zabieg zwiększania ciśnienia powietrza lub innego gazu wypełniającego maszynę. Zadaniem urządzenia jest przeniesienie siły poprzez sprężone powietrze. W ten sposób można zasilać różnorodne urządzenia i aparatury.

 

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów sprężarek. Najpopularniejsze modele to sprężarki tłokowe i śrubowe. Te pierwsze działają w bardzo prosty sposób. Tłok zbliżając się do ściany urządzenia zmniejsza objętość gazu, czego naturalną konsekwencją jest podniesienie się ciśnienia. Natomiast działanie sprężarki śrubowej jest trochę bardziej skomplikowane. W tym przypadku brak tłoka, którego miejsce zajmuje śruba. Nie dochodzi do ruchu posuwistego, lecz  obrotowego, jednak jego  efekty są zbliżone. Powietrze poruszając się pomiędzy śrubą a ścianą, zmniejsza objętość, zwiększając przy tym swoje ciśnienie. Dobry serwis kompresorów naprawia zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe. Warto przy tym podkreślić, że w obu kategoriach występuje duża różnorodność. Dotyczy ona między innymi mocy urządzeń i ich pojemności.

Co ma do zaoferowania serwis kompresorów?

Na rynku dostępne są różne kompresory, niektóre wyróżniające się dużą wytrzymałością, a inne bardziej awaryjne. Jednak nawet najlepszy sprzęt wymaga wykonywania przeglądów. Właśnie przeglądy stanowią podstawową ofertę większości serwisów kompresorów. Polegają one na sprawdzaniu stanu technicznego najważniejszych podzespołów. Oczywiście jeśli przegląd wykaże nieprawidłowości, w serwisie wykonuje się naprawę.

 

Jeśli chodzi o naprawy, dobry serwis kompresorów powinien wykonywać wszelkie remonty, bez względu na stopień zaawansowania awarii czy podzespół, którego dotyczy problem. Wiele firm tego typu oferuje nie tylko naprawy w serwisie, ale również przyjazd do klienta. Naszym zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest zatrudnienie usługodawcy, który działa nieustannie, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można wtedy być pewnym, że jeśli dojdzie do niespodziewanej awarii, zostanie ona szybko usunięta. Pomoże bowiem serwis kompresorów, który pojawi się na miejscu po kilku chwilach.

 

Warto mieć na uwadze, że użytkownicy kompresorów często potrzebują zaadaptowania ich do potrzeb swojego biznesu. Mowa tutaj między innymi o dostosowaniu urządzenia do odzysku ciepła. Jak się okazuje, jest to absolutnie możliwe, a w wykonaniu fachowców wydaje się nawet łatwe. Warto zdecydować się na to rozwiązanie, aby mocno zaoszczędzić na rachunkach, jednocześnie wykonując przysługę dla środowiska naturalnego.

 

 

Serwis kompresorów i wszystko, co należy o nim wiedzieć

Podobne artykuły