Ochrona własności intelektualnej to jedna z najważniejszych spraw, jakie pojawiają się w kontekście funkcjonowania bardzo wielu firm. Bardzo często mówi się tu o wzorach przemysłowych i patentach – niejednokrotnie są one do siebie porównywane. Które z nich jest lepszym rozwiązaniem?
Czym jest patent?
Mianem patentu określane jest prawo do korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy przez określony czas. Trzeba pamiętać o tym, że przyznanie patentu nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do korzystania z wynalazku, który został opatentowany. Zazwyczaj wynika to z tego, że urzeczywistnienie wynalazku może naruszyć inne patenty lub jest to efekt obowiązującego w danym kraju prawa. Przykładowo jeśli ktoś opatentował konstrukcję broni, nie oznacza wcale, że przysługuje mu prawo do jej produkowania.
Wzór przemysłowy – co to takiego?
Wzór przemysłowy to przedmiot prawa własności przemysłowej. Stanowi on efekt działalności twórczej wzornictwa przemysłowego. Jak stanowi ustawa Prawo własności przemysłowej, wzorem przemysłowym jest „nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych”.
Patent a wzór przemysłowy – jaka jest kluczowa różnica?
Podstawowa różnica pomiędzy wzorem przemysłowym a patentem jest taka, że celem wzoru przemysłowego jest zapewnienie ochrony jedynie zmian na istniejącym już produkcie lub wyglądu. Oznacza to dokładnie tyle, że wzór przemysłowy nie tworzy całkowicie nowego procesu czy rozwiązania, jak ma to miejsce w przypadku patentu.
Wzór przemysłowy alternatywą dla patentu?
Nierzadko można się spotkać ze stwierdzeniem, że wzór przemysłowy może być świetną alternatywą dla patentu. Czy tak jest w rzeczywistości? Na pewno należy podkreślić to, że procedura rejestrowania wzoru użytkowego trwa krócej i jest mniej skomplikowana. Jak pokazuje praktyka, opatentowanie wynalazku może zająć nawet kilka lat. To właśnie procedura rejestracyjna sprawia, że przedsiębiorcy chętniej korzystają ze wzorów przemysłowych. Muszą jednak brać poprawkę na to, że poprzez wzór przemysłowy zabezpieczają tylko wygląd, a nie technologię.
Patent czy wzór przemysłowy? Skorzystaj z pomocy rzecznika patentowego!
W wyborze pomiędzy wzorem przemysłowym a patentem warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jakiej jest w stanie udzielić rzecznik patentowy. Doświadczony fachowiec specjalizujący się w tego typu sprawach świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie – włącznie z przeprowadzeniem niezbędnych analiz i przygotowaniem wniosku rejestracyjnego. Zdecydowanie opłaca się nawiązać współpracę ze sprawdzoną i doświadczoną kancelarią, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sporo cennego czasu i pieniędzy.
Artykuł powstał we współpracy z: Kancelaria patentowa Kraków