Dlaczego logistyka transportu jest tak ważna?

Transport i logistyka

22-08-2020

Logistyka odgrywa bardzo ważną role w transporcie. Przewożenie towarów bez procesów logistycznych byłoby wręcz niemożliwe. Prawidłowe planowanie i optymalizacja przemieszczania ładunku są niezwykle istotne i doskonale wie o tym każda profesjonalna firma transportowa. Od prawidłowo przeprowadzonej logistyki transportu zależą, bowiem sprawność i koszty przepływu dóbr materialnych.

O czym warto pamiętać planując transport?

Za główny cel logistyki transportu możemy uznać dostarczenie danego towaru w określone miejsce we właściwym czasie i przy osiągnięciu możliwie jak najniższych kosztów takiego transportu. Aby zminimalizować koszty transportu należy zdecydować się na wybór jak najbardziej ekonomicznego środka transportu przy jednoczesnym zoptymalizowaniu czasu i tras transportu. Wybór odpowiedniego środka transportu to jedna z kluczowych decyzji, która w dużym stopniu wpływa na powodzenie danego przedsięwzięcia. Spedytor podczas planowania transportu powinien rozważyć również czy w danej sytuacji korzystniejsze okaże się skorzystanie z transportu własnego czy też zewnętrznego.  W transporcie międzynarodowym i w transporcie pomiędzy miastami bardzo istotne jest również takie zaplanowanie tras przejazdów, aby pojazd po dostarczeniu towaru nie wracał na pusto.

Dlaczego logistyka transportu jest tak ważna?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze środka transportu?

Dokonując tej decyzji należy uwzględnić przede wszystkim takie elementy jak: dostępność, koszt, szybkość czy też niezawodność danego środka transportu. W dzisiejszych czasach transport drogowy i lotniczy uznawane są za najbardziej popularne rozwiązanie w sytuacji, w której liczy się dla nas czas. Tańszy transport morski lub kolejowy wybierany jest natomiast chętnie w sytuacji, gdy termin dostawy towaru nie jest tak pilny. Dla wielu firm przy wyborze przewoźnika ogromne znaczenie ma również możliwość kontroli i monitoringu towaru. Jakie decyzje oprócz wyboru środku transportu musi jeszcze podjąć spedytor? Będą to między innymi: wybór kierowcy, wyznaczenie trasy i miejsc przeładunkowych czy też określenie sposobu pakowania towarów.

Podobne artykuły