Rozwój autonomicznego transportu morskiego w Rotterdamie
Zarząd Portu Rotterdam otrzymał aż 25 mln euro na realizację projektów zorientowanych na rozwój logistyki portowej. Środki te zostały przyznane z unijnych funduszy. W ramach dotacji zakładane jest wprowadzenie bezemisyjnego transportu morskiego, co port ma wykonać do 2050 roku. W ramach nowych działań powstała koncepcja automatycznej barki bezemisyjnej, która pojawić się powinna już w ciągu kilku kolejnych lat. W ramach przyznawanych grantów przewidziana jest współpraca kilku portów. Port Rotterdam współpracować będzie z niemieckim DeltaPort, portugalskim portem Sines, a także francuską grupą HAROPA. Planowana barka ma być bezemisyjną, „inteligentną” jednostką pływającą z zastosowanym w niej elektrycznym układem napędowym oraz wymiennymi kontenerami akumulatorowymi, które ładowane będą ze źródeł energii odnawialnej.
Intercity inwestuje w lokomotywy
W ostatnim czasie zauważyć można było dokonanie przez Intercity poważnych deklaracji związanych z zakupem aż 63 lokomotyw wielosystemowych, a także perspektywę zamówienia kolejnych 32 pojazdów. Nowo prowadzone pociągi miałyby działać na nowych, zmodernizowanych liniach w Polsce oraz na trasach międzynarodowych. Tym samym producent będzie starał się uzyskać dopuszczenie w sześciu krajach: Polsce, Austrii, Czechach, Niemczech, Słowacji i na Węgrzech. Do 1 lipca 2021 można składać wnioski o udział w postępowaniu, a następnie prowadzone będą dialogi ze wszystkimi wykonawcami, którzy spełnią warunki udziału w postępowaniu.
Podsumowanie transportu Chin
W ramach raportu przygotowanego przez Economic Information Daily, dokonano podsumowania ostatnich 60 lat rozwijania chińskiego transportu. W tym czasie długość autostrad zwiększyła się aż 64-krotnie. Co więcej, liczba wylatywanych kilometrów wzrosła ponad 700 razy, co w lotnictwie cywilnym jest niezwykle wysokim wynikiem. Warto przy tym zauważyć, że aż 7-krotnemu powiększeniu uległa sieć kolejowa, której długość sięga obecnie aż 146 tysięcy kilometrów. Z kolei same tylko autostrady wynoszą obecnie ponad 5,2 miliona kilometrów. Raport uwzględniał okres od 1949 roku aż do końca 2020 roku.